Name: Human – Nouvart

Sıra dışı bir Türk yapımı İngiliz sinemaseverlerin beğenisine sunuluyor: “Name: Human”

Name: Human; bir travesti, Rum bir ev sahibesi ve gay oğlundan oluşan yaşam üçgenine sonradan dâhil olan çaresiz bir kadının ve yeni doğmuş bebeğinin topyekûn hayata tutunma çabalarının hikâyesi. Önyargı ve ayrımcılığı eleştiren film, Türkiye’de önyargı ve ayrımcılık kurbanı oldu.
Amerikan filmleri de dahil, tüm dünya filmleri için en zor gösterime çıkılan ülke, bizim İngiltere dediğimiz Birleşik Krallık’tır. Her film için, gösterime çıkılabilecek en kolay ülke ise kendi ülkesi, yani hikayesinin geçtiği ülkedir.

“Adı: İnsan” ve “Name: Human” isimleriyle, Türkçe ve İngilizce, iki ayrı film olarak çekilen filmler, büyük çaba harcanmasına rağmen Türkiye’de dağıtıma, dolayısıyla da gösterime çıkamadı. Bu olumsuzlukta en şaşırtan şey ise, Türkçe filmi seyreden tüm dağıtımcıların hepsinin, filmi dağıtmamalarına karşın, büyük bir sitayişle filmi ne kadar beğendiklerini ifade etmeleri oldu. Ortak cümle şuydu: “Filmi çok beğendik ama biz bu filmi dağıtmayalım.” Hatta bir dağıtımcı “filmi gösterime çıkmayın”, önerisinde bile bulundu. Bu ortak kararın gerekçesini hiçbir dağıtımcı vermedi, veremedi. Bakalım izleyen seyirciler bunun gerekçesini görebilecek mi?

Kaynak: https://www.nouvart.net/sira-disi-bir-turk-yapimi-ingiliz-sinemaseverlerin-begenisine-sunuluyor-name-human/

Bir cevap yazın